Weights & Measures
| Dimensions | 64” X 81” / 163 cm x 206 cm |
|---|---|
| Depth | 31” / 79 cm |
| Seating Capacity | 3 |
| Water Capacity | 185 gal / 700 L |
| Weight (empty/full) | 605 lbs / 2,151 lbs (274 kg / 976 kg) |
Standard UTILITY Features
| Lounge | 1 |
|---|---|
| Illuminated Drink Holders | 3 |
| Illuminated Spa Controls | Yes |
| 3.5” Underwater Spa Light | Yes |
| Programmable Filter Cycles | Yes |
| Steel Sub-Structure | Yes |
| DuraMAAX™ Cabinetry | Yes |
| ABS Bottom Pan | Yes |
| Northern Exposure™ Insulation | Yes |
| Touch Screen Top Side Control | Yes |
| Foot Relief Zone™ | Yes |
| Performance Seating | Yes |
| Head Cushions | 3 |
| Digital Color Optic Lighting (interior only) | Yes |
| Status Indicator Light | Yes |
| Stainless Steel Jets | Yes |
| Pump1 | 3.0Hp / 6.0bHp, 240V, 2Sp |
| Pump1 (Export) | 3.0Hp / 6.0bHp, 230V, 2Sp |
Electrical Requirements
| 4-Wire | 240V / 30A / 40A |
|---|---|
| Export | 230V, 50Hz, 1x15A |
| Jet Total | 29 |
Optional Features
| CleanZone™ System | Yes |
|---|---|
| Bluetooth Music System | Yes |





