Weights & Measures
| Dimensions | 87” X 87” / 221 cm x 221 cm |
|---|---|
| Depth | 35” / 89 cm |
| Seating Capacity | 5 |
| Water Capacity | 347 gal / 1,316 L |
| Weight (empty/full) | 808 lbs / 3,703 lbs (367 kg / 1,680 kg) |
Standard Utility Features
| Lounges | 2 |
|---|---|
| Illuminated Drink Holders | 3 |
| Illuminated Spa Controls | Yes |
| Molded Grab Bars | Yes |
| 3.5” Underwater Spa Light | Yes |
| Programmable Filter Cycles | Yes |
| Steel Sub-Structure | Yes |
| DuraMAAX™ Cabinetry | Yes |
| ABS Bottom Pan | Yes |
| Northern Exposure™ Insulation | Yes |
| Touch Screen Top Side Control | Yes |
| Foot Relief Zone™ | Yes |
| Calf Zone | Yes |
| Comfort Collar™ | 1 |
| Zone Therapy™ Seat | Yes |
| Head Cushions | 3 |
| Chromatherapy | Yes |
| Aurora Cascade Water Feature | 2 |
| Digital Color Optic Lighting (interior only) | Yes |
| Stainless Steel Jets | Yes |
| Pump1 | 3.0Hp / 6.0bHp, 240V, 2Sp |
| Pump2 | 3.0Hp / 6.0bHp, 240V, 2Sp |
| Pump1 (Export) | 3.0Hp / 6.0bHp, 230V, 2Sp |
| Pump2 (Export) | 3.0Hp / 6.0bHp, 230V, 2Sp |
Electrical Requirements
| 4-Wire | 240V / 40A / 60A |
|---|---|
| Export | 230V, 50Hz, 1x25A |
| Jet Total | 47 |
Optional Features
| AeroMAAX™ Plus (10 air jets) | Yes |
|---|---|
| CleanZone™ System |





