Weights & Measures
| Dimensions | 91.5” x 91.5” / 232 cm x 232 cm |
|---|---|
| Depth | 38” / 97 cm |
| Seating Capacity | 6 |
| Water Capacity | 417 gal / 1,579 L |
| Weight (empty/full) | 938 lbs / 4,403 lbs (425 kg / 1,997 kg) |
Standard Utility Features
| Lounge | 1 |
|---|---|
| Illuminated Drink Holders | 3 |
| Illuminated Spa Controls | Yes |
| 3.5” Underwater Spa Light | Yes |
| Programmable Filter Cycles | Yes |
| Steel Sub-Structure | Yes |
| DuraMAAX™ Cabinetry | Yes |
| Northern Exposure™ Insulation | Yes |
| ABS Bottom Pan | Yes |
| Touch Screen Top Side Control | Yes |
| Foot Relief Zone™ | Yes |
| Comfort Collar™ | 2 |
| Zone Therapy™ Seat | Yes |
| Shiatsu Seat | Yes |
| Head Cushions | 3 |
| ChromaTherapy | Yes |
| Aurora Cascade Water Feature | 2 |
| Digital Color Optic Lighting (interior only) | Yes |
| Status Indicator Light | Yes |
| Stainless Steel Jets | Yes |
| Pump1 | 3.0Hp / 6.0bHp, 240V, 2Sp |
| Pump2 | 3.0Hp / 6.0bHp, 240V, 2Sp |
| Pump1 (Export) | 3.0Hp / 6.0bHp, 230V, 2Sp |
| Pump2 (Export) | 3.0Hp / 6.0bHp, 230V, 2Sp |
Electrical Requirements
| 4-Wire | 240V / 40A / 60A |
|---|---|
| Export | 230V, 50Hz, 1x25A |
| Jet Total | 52 |
Optional Features
| AeroMAAX™ Plus (10 air jets) | Yes |
|---|---|
| CleanZone™ System | Yes |
| CleanZone™ Ultra | Yes |
| Bluetooth Music System | Yes |
| Pedestal Lights | Yes |
| X-Series Collar | Yes |





