American Whirlpool DM8 Swim Spa
The American Whirlpool DM8 Swim Spa is an 18-foot model that combines fitness and relaxation. With MAAXForce™ swim jets and a spacious swim lane, it accommodates various swimming strokes, while an independent hot tub section allows simultaneous hot tub enjoyment. This swim spa is perfect for those seeking both exercise and relaxation.
Key Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 218″ x 90″ x 53″ (553 cm x 229 cm x 135 cm) |
| Depth | 48″ (122 cm) |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Water Capacity | 1,650 gallons (6,245 liters) |
| Weight (Empty) | 2,300 lbs (1,043 kg) |
| Weight (Full) | 18,485 lbs (8,385 kg) |
| Total Jets | 37 |
Standard Features
- Steel Sub-Structure for enhanced structural integrity and corrosion resistance
- Northern Exposure® Insulation System for efficient heating
- DuraMAAX™ Cabinetry with natural wood appearance
- Programmable Filter Cycles
- 3.5″ LED Underwater Spa Light
- Digital Color Optic Lighting
- Aurora Cascade Water Feature
- Illuminated Drink Holders
- MAAX Force Jet Propulsion System
- Stainless Steel Jets for durability
Optional Features
- CleanZone® Ultra Dual Sanitization System for enhanced water purification
- Bluetooth Music System
- Low Impact Exercise Kit with Resistance Bands
- Swim Tether for swim training and resistance exercises
Pump Specifications
| Pump | Specifications |
|---|---|
| Pump 1 | 56 Frame, 2-Speed, 3.0Hp/6.0bHp, 240V |
| Pump 2 | 56 Frame, 2-Speed, 3.0Hp/6.0bHp, 240V |
| Pump 3 | 56 Frame, 2-Speed, 3.0Hp/6.0bHp |
| Pump 4 (Spa) | 56 Frame, 2-Speed, 6.0 bHP |
Available Shell Colors
- Storm Clouds
- Silver Marble
- Midnight Canyon
- Smokey Mountain
- Glacier Mountain
- Tuscan Sun
Available Cabinet Colors
- Resort Gray
- Light Fog
- Modern Mocha
The DM8 Model Swim Spa offers a comprehensive aquatic experience for both fitness enthusiasts and those seeking relaxation. With advanced features and customizable options, it’s a versatile and luxurious addition to any home.





